Staví se u vás bioplynka?

Klastr bioplyn sdružuje vedle vědeckých a výzkumných institucí rovněž dodavatele bioplynových stanic a další společnosti, které se snaží o svých záměrech transparentně jednat s vedeními obcí a informovat obyvatele i média. Někdy pomáháme s projektem přímo vedení obce. I přes více než 300 úspěšných projektů v Česku mají lidé z nově stavěných bioplynových stanic řadu obav. Jak je to u Vás?

V případě informací o novém stavebním záměru ve Vaší obci radíme si sehnat co nejvíce informací od vedení města, případně prozkoumat zkušenosti dodavatele se stavbami bioplynových stanic u nás či zahraničí v minulosti a na reference o jeho výsledcích. Transparentní investor by se  sám na základě řady zkušeností neměl bránit otevřenému dialogu s občany a reagovat i na jejich kritické připomínky.

Jak je to s bioplynkami jinde?

V zemích západní Evropy, včetně sousedních zemí jako Německo či Rakousko nebývají s projekty bioplynek větší problémy. Stratégové ve vedení tamních měst i obcí je často dokonce aktivně podporují. Přemýšlejí o tom, jak mít větší užitek z odpadů, kejdy či hnoje, které na venkově, zejména u zemědělců, vznikají přirozeně. I český venkov, jehož dlouholeté dobré výsledky v oblasti zemědělství patří k tradici naší země, může být na špičce v nových technologiích, podporovat pluralitu poskytovatelů energie, zmenšit energetickou závislost na okolních zemích či regionech a usilovat o zdravější životní prostředí.

Argumenty pro i proti bioplynu

Věříme, že uvedené hodnoty jsou důležité pro praktický život českých občanů na venkově i městech. Výčet výhod bioplynových stanic pro obec nabízí řada informovaných webů, například v krátkém souhrnu uvádí web Klastru bioplyn zde a není potřeba je opakovat. Jiné lehce dohledatelné odkazy na internetu nabízejí tvrdší i měkčí formy debaty a někdy i negativní kampaně proti bioplynkám. Názor si musí udělat každá sám. Cílem tohoto webu a informační kampaně je nezapomínat na obce v českých, moravských a slezských regionech a posouvat je pomocí moderních technologií a lokální výroby energie mezi místa, kde se dobře žije. Věříme, že ve většině obcí, kde stojí pečlivě vyprojektovaná a postavená bioplynová stanice, mohou být místní hrdí na to, že se u nich tradiční zemědělské přístupy posunují s dobou a pomáhají místním šetřit na elektrické energii i teple.