Teplo z chlévské mrvy ušetří Němčicím tisíce za vytápění

Reportáž — 8. 9. 2012

Němčice – Těžká situace českých zemědělců je pro některé likvidační. Jiní ale hledají, jak se zachránit. Zemědělci ze Sloupnice se proto pustili do stavby bioplynové stanice.

Kromě toho, že zachránili živočišnou výrobu, tak ještě pomohou ušetřit peníze obci. V Němčicích totiž ze stanice budou od října vytápět mateřskou a základní školu.

Záchrana v krizi

„Snažili jsme se v době krize cen mléka nějakým způsobem zachránit živočišnou výrobu a navíc stabilizovat naše podniky pro další období,“ uvedl Jaroslav Vaňous, předseda Zemědělského družstva ve Sloupnici. V bioplynové stanici v Němčicích zemědělci spalují celou produkci chlévského hnoje, částečně senáž a také siláž.
Stanice je v provozu od letošního března a v současné době družstvo dokončuje systém vytápění svých a obecních budov. „Přijde mi líto mařit energii a teplo vypouštěním do vzduchu. Navíc jsme se snažili na výstavbu stanice získat dotaci, což se nám ale stejně nakonec nepodařilo. Projekt vytápění přesto dokončíme,“ vysvětlil Jaroslav Vaňous.

Výstavba bioplynové stanice přišla zemědělské družstvo na sto milionů korun. „Máme spočítané, že se nám vložené peníze vrátí asi za jedenáct let. Záleží ovšem mimo jiné na výkupní ceně energie,“ podotkl předseda sloupenského družstva Vaňous.

Obec nápad zemědělců uvítala. Němčice totiž nedosáhly na dotaci v rámci programu Zelená úsporám, který umožňuje také zateplování objektů. „Na mateřské a základní škole jsme proto vyměnili okna a dveře a tím jsme získali maximální efekt za minimální náklady. Za rok nebo za dva projekt vyhodnotíme a uvidíme, co bude dále,“ řekl Josef Racek, starosta Němčic.

Velká úspora

Obec ročně zaplatí za vytápění obou škol zhruba tři sta padesát tisíc korun. „Odhadujeme, že díky vytápění z bioplynové stanice ušetříme za rok až dvacet procent nákladů,“ poznamenal starosta Racek.

Do budoucna uvažují v Němčicích u Litomyšle rovněž o napojení obecního úřadu, ale tady musí počítat s vyššími náklady, protože je vzdálený od stanice asi tři sta metrů. A vedení teplovodu není levná záležitost.

Zdroj svitavsky.denik.cz